Aktuality

Po, 01/04/2021 - 13:22
ASP ČR podala připomínky ke změnám v právních předpisech, týkajících se vzdělávání a přímé činnosti pedagogických pracovníků. Text přiložen.  
Po, 01/04/2021 - 13:31
V listopadu a prosinci 2020 uspořádala ASP ČR elektronickou formou volby do vedení krajských sekcí a následně do celostátního vedení. Předsedou ASP ČR byl zvolen PaedDr. Jiří Pilař, 1....
Po, 10/12/2020 - 21:49
Tisková zpráva Veřejnost o speciálních školách a inkluzivním vzdělávání – září 2020 Zřizování speciálních škol pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, praktických škol pro...
Po, 10/12/2020 - 16:25
MŠMT zavedlo inkluzi a nepřipravilo na ni dostatečně školy, učitele ani poradenský systém. Inkluze polyká ohromné částky, je závislá na dotacích z evropských fondů. Agentura pro sociální začleňování...

UPOZORNĚNÍ

Vytvoření účtu a přihlášení na tomto webu slouží pouze k zapojení se do diskuse v části Forum, nejde o registraci v ASP ČR. Forum není pro běžného návštěvníka webu viditelné.

Registrace bude povolována pouze členům ASP ČR. Přihláška do ASP ČR je ke stažení na kartě Dokumenty, podepsanou přihlášku je nutno zaslat na adresu ASP ČR.

Tato webová stránka je archivována v rámci projektu Národní knihovny ČR, jako součást českého kulturního dědictví.

WebArchiv - archiv českého webu

Tisková zpráva Sociologického ústavu Akademie věd k inkluzi

Tisková zpráva

Veřejnost o speciálních školách a inkluzivním vzdělávání – září 2020

Zřizování speciálních škol pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, praktických škol pro děti s lehkým mentálním postižením a základních škol s rozšířenou výukou podporuje shodný více než čtyřpětinový (81 %) podíl společnosti, nižší přesto stále výrazně většinovou (68 %) podporu pak mají víceletá gymnázia.

Téměř čtyři pětiny (79 %) české společnosti si myslí, že děti s mentálním postižením se nemají vzdělávat v běžných třídách. V případě dětí se zrakovým nebo sluchovým postižením s jejich integrací nesouhlasí mírně nadpoloviční (55 %) většina občanů. U dětí s tělesným zdravotním postižením nesouhlasí méně než tři desetiny (29 %) a naopak téměř tři pětiny (68 %) s jejich integrací souhlasí.

Občané, kteří jsou spokojení se svým vlastním životem a mají dobrou deklarovanou životní úroveň domácnosti, častěji souhlasí s tím, že by se měly v běžných třídách vzdělávat děti cizí státní příslušnosti, děti s tělesným zdravotním postižením, romské děti a děti se zrakovým nebo sluchovým postižením.

 

Zpracoval:

Martin Spurný

Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Tel.: +420 210 310 583; e-mail: martin.spurny@soc.cas.cz

 

Celé znění tiskové zprávy přiloženo níže.

PřílohaVelikost
or201008.pdf527.16 KB